Co je nejdůležitější při výběru kancelářského nábytku? Při výběru se dívejte hlavně na cenu. Je to sice klišé, ale pokud kupujete kancelářský nábytek k osmi hodinové směně, pak nechcete, aby se stoly kývaly, aby se odlupovali hrany (ABS hrany), aby se stůl prohýbal nebo aby Vám pod nátlakem Vašich pořadačů praskla deska u skříně. Znáte tyto situace? To proto, že jste si nekoupili kancelářský nábytek, ale koupili jste si nábytek pro domácnosti, který někteří prodejci rádi označují jako kancelářský.


Kancelářský nábytek Creator, výrobce Rauman s.r.o.
 

Jaké jsou minimální požadavky a parametry kancelářského nábytku?

  • Kvalita laminátové desky musí mít sílu E1 (zjednodušeně to znamená, jaký bude poměr mezi dřevotřískou a lepidlem, čím více dřevotřísky, tím větší pevnost desky).
  • Kvalita se dá poznat i hmotností produktu (např. stůl 160x80 cm musí mít minimálně 20 kg, optimálně 25 a více kg).
  • ABS hrany v částech, kde se předpokládá používání a odírání, musí mít 2 mm (v místech, kde nejsou namáhány, stačí 0,5 mm např. desky noh).
  • Rektifikační nohy jsou u každého kancelářského nábytku. Rektifikační nožkou si nastavíte nábytek do roviny v případě, kdy podlaha není ideálně rovná. Na 40 cm skříni to není takový problém, pokud nábytek rektifikaci nemá, ale představte si 3 skříně po 80 cm vedle sebe. Každý centimetr je pak vidět a skříně nikdy nedáte do roviny.

Cena tedy hraje prim. Například stůl 160 x 70 cm by měl stát minimálně 2 000 Kč. Pokud koupíte levnější, tak se pravděpodobně vystavujete riziku, že stůl nebude splňovat Vaše požadavky na kvalitu. U skříní je to ještě větší problém. Zde cenu zvyšují police a jejich tloušťka, hrana na policích (musí být 2 mm), kování.

Již jsme se bavili o kancelářském nábytku. Do kancelářského nábytku patří samozřejmě i kancelářská židle. Jedná se však u všech prodejců o úplně jinou kategorii.

Jak tedy poznáte kvalitní kancelářskou židli, kterou budete moci používat i více než 2 roky?

Kvalitní kancelářská židle znamená pro každého něco jiného. Pro člověka, který sedí hodinu denně, je kvalitní téměř jakákoliv židle. Pro toho, kdo sedí 8 hodin, je potřeba, aby měla určité parametry:

  • Synchronní mechanika – jedná se o mechaniku, která je navržená na 8-12 hodinové sezení. Kvalitu poznáte ihned při sedu na židli.
  • Pěnový sedák nebo sedák ze síťoviny. V případě molitanového sedáku dochází k rychlejšímu opotřebení, a tudíž sedák po několika měsících není pohodlný a je prosezený.

Nosnost židle by měla být alespoň 110 kg. I přes Vaši nižší váhu. Zpravidla čím větší nosnost, tím kvalitnější prvky jsou na židlích použity.


Kancelářská židle Charlotte, výrobce Rauman s.r.o.
 

Zde záleží ještě na více parametrech než výše u nábytku. Doporučujeme pouze ověřené obchody, které si židle testují, nebo nechávají testovat. Můžete najít i dodavatele, kteří nabízejí nadstandardně vysokou záruku třeba 5 let.