Úspěšná implementace ERP systémů je závislá na lidském faktoru
Informační technologie Na co si dát při zavádění ERP systému pozor? Opakují se při jeho zavádění stále stejné chyby? A konečně – proč tolik implementací selhává?
Na to jsme se ptali Tomáše Loukoty, obchodního ředitele výrobce ekonomických a informačních systémů, firmy Cígler Software.
30 % neúspěšných implementací je hrozivé číslo, čím si to vysvětlujete?
Data pochází z průzkumů v Německu. Samotného mě zarazila. Ale na druhou stranu, přes stále dokonalejší systémy a nástroje se jedna věc nemění – lidé. Zadavatel se často nechá strhnout technickou stránkou věci, ale jen minimum úsilí věnuje práci s vlastními lidmi, kteří budou s ERP ve firmě pracovat.
Takže zadavatelé podceňují svou roli v celém procesu?
Bohužel ano. Implementace ERP systému vyžaduje spoustu času i sil nejen na straně dodavatele, ale i právě zadavatele. Zásadní je výběr tzv. klíčového uživatele - člověka, který interně řídí celou implementaci. Už jen to často rozhodne o úspěchu či neúspěchu.
Kdo by tedy měl být klíčovým uživatelem?
Ideálně zkušený zaměstnanec firmy, dobře obeznámený se všemi procesy, směřováním i slabými a silnými stránkami společnosti. Zároveň by měl mít dostatek kompetencí pro rozhodování.
Takových lidí ale ve firmách nebývá moc, že?
Přesně tak. A když už takový člověk ve firmě je, bývá hodně vytížený. Přesto ale doporučuji za žádnou cenu výběr klíčového uživatele nepodcenit. A ideálně provést také podrobnou implementační studii, která přesně stanoví celý proces implementace krok za krokem.
Má také implementační studie nějaká úskalí?
Spolehlivým zabijákem úspěchu je situace, kdy studii a samotnou implementaci provádí rozdílní lidé, typicky z jiné společnosti. Většinou z důvodu úspor. Vytratí se know-how a při změně zadání či podmínek se stane studie bezcennou. Doporučuji proto neměnit tým v průběhu implementace, vyhradit si dost času a mít pevnou vůli. Pak vám pád do těch 30% nehrozí.