Logistika je klíč k vývozu na Balkán

Neméně důležitá je pro podporu obchodu mezi středoevropskými zeměmi a Balkánem komplexní nabídka dopravních a logistických služeb. Naštěstí existují společnosti, které se na tyto trhy dlouhodobě specializují. Nabízejí sběrné služby, dokládky a celovozové přepravy se zaměřením na Turecko, Řecko, Kypr, Rumunsko a Bulharsko Srbsko, Kosovo, Albánii, Bosnu a Hercegovinu a Černou Horu.

Balkánská mentalita se od středoevropské velmi liší. Obrovskou výhodou je znalost tamní kultury a jazyka. Klíčové je, aby přepravní firma měla na Balkáně dlouholeté partnery, kteří se postarají o bezproblémové vyzvednutí, resp. doručení zásilek. Zkušenost a správné kontakty jsou v tomto regionu nenahraditelným pomocníkem. Velice populární je v posledních letech při přepravě na Balkán zejména sběrná služba.

Sběrná služba

Výhodou systému sběrné služby je nízká cena, kterou lze dosáhnout jen díky maximálnímu využití kapacity kamionů a efektivnímu plánování jejich tras. U specializovaných firem probíhají odjezdy sběrných linek pravidelně minimálně jednou týdně do každé destinace.

Zkušení disponenti musí efektivně naplánovat dokládky, aby pro své zákazníky zajistili odpovídající rychlost dodání a maximálně využili nákladový prostor kamionu. Tím se stlačí cena pro zákazníky na minimum. Existují možnosti přeprav od jednoho kartonu door to door až po kompletní kamion. Některé firmy nabízí i přepravy nebezpečného zboží (ADR) pod dohledem kvalifikovaného pracovníka dle nově přijatých vyhlášek o bezpečnostních poradcích.

Logistické areály

V dnešní době logistická společnost neuspěje, pokud nenabídne svým zákazníkům komplexní služby. O složité dopravě na Balkán nebo do Turecka to platí dvojnásob. Aby byly firmy schopné přepravovat zboží za minimálních nákladů, musí mít špičkové logistické areály, stejně jako jejich zahraniční zástupci.

Jedině tak lze zajistit komplexní logistické služby. Ty zahrnující skladování, evidenci zboží, manipulaci, balení a etiketování, překládky kamionů, vedení paletových kont, vnitrostátní dopravu a distribuci a cross-dock. Firem, které mají nasmlouvané vhodné partnery na Balkáně a dokážou všechno zajistit ve vyžadované kvalitě, však v České republice není moc. Právě proto se vyplatí se obrátit na společnosti, které mají s přepravou zboží na Balkán bohatou zkušenost.